Quarter Horses Win Big at Iowa State Fair Competition
DES MOINES, IA (09/11/2018) (readMedia)-- Winners in more than 90 classes of competition were named in the 2018 Iowa State Fair Quarter Horse Show.
The Iowa State Fair Quarter Horse Show was a double-judged show. In such a show, the use of two judges, independent of one another, takes place. Thus, two sets of results are produced with two full sets of American Quarter Horse Association points being awarded.
Complete list of results below:
QUARTER HORSE
Aged Gelding
Judge A - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 1) Mateer Strong, Delta
Judge A - 2) Mateer Strong, Delta
Judge B - 2) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 3) Bailey Brummel, Peru
Judge B - 3) Bailey Brummel, Peru
Judge A - 4) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 4) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 5) Jennifer Gallentine, Conrad
Judge B - 5) Jennifer Gallentine, Conrad
Aged Mare
Judge A - 1) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 1) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 2) Christina Wilson, Muscatine
Amateur Gelding -- 2 Year Old
Judge A - 1) Makaila Moore, De Witt
Judge B - 1) Makaila Moore, De Witt
Amateur Gelding -- 3 Year Old
Judge A - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 1) Christina Wilson, Muscatine
Amateur Gelding -- Aged
Judge A - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 1) Mateer Strong, Delta
Judge A - 2) Mateer Strong, Delta
Judge B - 2) Bailey Brummel, Peru
Judge A - 3) Bailey Brummel, Peru
Judge B - 3) Christina Wilson, Muscatine
Amateur Gelding -- Yearling
Judge A - 1) KELLY CONOVER, Anthon
Judge B - 1) KELLY CONOVER, Anthon
Amateur Grand & Reserve Grand Champion Gelding
Judge A - Grand) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - Grand) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - Res. Grand) Kelly Conover, Anthon
Judge B - Res. Grand) Mateer Strong, Delta
Amateur Grand & Reserve Grand Champion Mare
Judge A - Grand) Julia Howe, Altoona
Judge B - Grand) Lindsay Black, Saint Charles
Judge A - Res. Grand) Lindsay Black, Saint Charles
Judge B - Res. Grand) Julia Howe, Altoona
Amateur Hunt Seat Equitation
Judge A - 1) Bailey Brummel, Peru
Judge B - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 2) Makaila Moore, De Witt
Judge A - 3) Makaila Moore, De Witt
Judge B - 3) Robin Sassman, Boone
Judge A - 4) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge B - 4) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge A - 5) Robin Sassman, Boone
Judge B - 5) Bailey Brummel, Peru
Amateur Hunter Under Saddle
Judge A - 1) Gary Puls, Jewell
Judge B - 1) Gary Puls, Jewell
Judge A - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 2) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge A - 3) Robin Sassman, Boone
Judge B - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 4) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge B - 4) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 5) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 5) Robin Sassman, Boone
Judge A - 6) Bailey Brummel, Peru
Judge B - 6) Makaila Moore, De Witt
Judge A - 7) Makaila Moore, De Witt
Judge B - 7) Bailey Brummel, Peru
Amateur Mare -- 2 Year Old
Judge A - 1) Louise Convery, Greenfield
Judge B - 1) Louise Convery, Greenfield
Judge A - 2) Robert A. Friest, Hubbard
Judge B - 2) Robert A. Friest, Hubbard
Amateur Mare -- 3 Year Old
Judge A - 1) Lindsay Black, Saint Charles
Judge B - 1) Lindsay Black, Saint Charles
Judge A - 2) Kat Resler, North Liberty
Judge B - 2) Kat Resler, North Liberty
Amateur Mare -- Aged
Judge A - 1) Julia Howe, Altoona
Judge B - 1) Julia Howe, Altoona
Judge A - 2) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 2) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 3) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 4) Becky Grier, Kalona
Judge B - 4) Becky Grier, Kalona
Judge A - 5) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 5) Christina Wilson, Muscatine
Amateur Mare -- Yearling
Judge A - 1) Julia Howe, Altoona
Judge B - 1) Julia Howe, Altoona
Judge A - 2) Rollin Thunder Ranch, Oskaloosa
Judge B - 2) Rollin Thunder Ranch, Oskaloosa
Amateur Performance Mare (ROM Required)
Judge A - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 2) Sandy Paris, Runnells
Judge B - 2) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 3) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 3) Sandy Paris, Runnells
Amateur Ranch Riding
Judge A - 1) Roxanne Burton, Chariton
Judge B - 1) Roxanne Burton, Chariton
Judge A - 2) Mateer Strong, Delta
Judge B - 2) Becky Dvorak, Keystone
Judge A - 3) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge B - 3) Mateer Strong, Delta
Judge A - 4) Becky Dvorak, Keystone
Judge B - 4) Kris Walker, Webster City
Judge A - 5) Kris Walker, Webster City
Judge B - 5) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge A - 6) Joni Spies, Hawkeye
Judge B - 6) Joni Spies, Hawkeye
Amateur Reining
Judge A - 1) Kris Walker, Webster City
Judge B - 1) Kris Walker, Webster City
Judge A - 2) Roxanne Burton, Chariton
Judge B - 2) Roxanne Burton, Chariton
Amateur Select Horsemanship
Judge A - 1) Roxanne Burton, Chariton
Judge B - 1) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 2) Joni Spies, Hawkeye
Judge A - 3) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 3) Jean Davidson, Urbandale
Judge A - 4) Jean Davidson, Urbandale
Judge B - 4) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 5) Joni Spies, Hawkeye
Judge B - 5) Roxanne Burton, Chariton
Amateur Select Showmanship
Judge A - 1) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 1) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 3) Sandy Paris, Runnells
Judge B - 3) Sandy Paris, Runnells
Judge A - 4) Joni Spies, Hawkeye
Judge B - 4) Joni Spies, Hawkeye
Amateur Select Trail
Judge A - 1) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 1) Becky Grier, Kalona
Judge A - 2) Becky Grier, Kalona
Judge B - 2) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 3) Jean Davidson, Urbandale
Judge B - 3) Jean Davidson, Urbandale
Judge A - 4) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 4) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Amateur Select Western Pleasure
Judge A - 1) Becky Grier, Kalona
Judge B - 1) Becky Grier, Kalona
Judge A - 2) Nancy J. Robertson, Harper
Judge B - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 3) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 3) Nancy J. Robertson, Harper
Judge A - 4) KELLY CONOVER, Anthon
Judge B - 4) KELLY CONOVER, Anthon
Judge A - 5) LORI VAN AHN, Sac City
Amateur Showmanship
Judge A - 1) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 1) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge A - 2) Robin Sassman, Boone
Judge B - 2) Holly Ketelsen, Springville
Judge A - 3) Gary Puls, Jewell
Judge B - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 4) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 4) Robin Sassman, Boone
Judge A - 5) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 5) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 6) Kat Resler, North Liberty
Judge B - 6) Gary Puls, Jewell
Judge A - 7) Holly Ketelsen, Springville
Judge B - 7) Kat Resler, North Liberty
Judge A - 8) Kristen Davison, Webster City
Judge B - 8) Bailey Brummel, Peru
Judge A - 9) Makaila Moore, De Witt
Judge B - 9) Kristen Davison, Webster City
Amateur Stallion -- 2 Year Old
Judge A - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 1) Christina Wilson, Muscatine
Amateur Walk-Trot
Judge A - 1) Becky Grier, Kalona
Judge B - 1) Kat Resler, North Liberty
Judge A - 2) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 2) Lori Van Ahn, Sac City
Judge A - 3) Robin Sassman, Boone
Judge B - 3) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 4) Lori Van Ahn, Sac City
Judge B - 4) Gary Puls, Jewell
Judge A - 5) Louise Convery, Greenfield
Judge B - 5) Becky Grier, Kalona
Judge A - 6) Kat Resler, North Liberty
Judge B - 6) Mackenzie Nelson, Manson
Judge A - 7) Brian McQuillen, Cascade
Judge B - 7) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 8) Mackenzie Nelson, Manson
Judge B - 8) Brian McQuillen, Cascade
Judge A - 9) Gary Puls, Jewell
Judge B - 9) Robin Sassman, Boone
Amateur Western Horsemanship
Judge A - 1) Robin Sassman, Boone
Judge B - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 2) Robin Sassman, Boone
Judge A - 3) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge B - 3) Holly Ketelsen, Springville
Judge A - 4) Holly Ketelsen, Springville
Judge B - 4) McKenna Von Rentzell, Earlham
Amateur Western Pleasure
Judge A - 1) Mackenzie Nelson, Manson
Judge B - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 2) Jodi Conover, Holstein
Judge A - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 3) Mackenzie Nelson, Manson
Judge A - 4) Jodi Conover, Holstein
Judge B - 4) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 5) Gary Puls, Jewell
Judge B - 5) Gary Puls, Jewell
Judge A - 6) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 6) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Amateur Western Riding
Judge A - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Gelding -- 2 Year Old
Judge A - 1) James Thorp, Marion
Judge B - 1) James Thorp, Marion
Gelding -- 3 Year Old
Judge A - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 2) James Thorp, Marion
Judge B - 2) James Thorp, Marion
Gelding -- Yearling
Judge A - 1) KELLY CONOVER, Anthon
Judge B - 1) KELLY CONOVER, Anthon
Grand & Reserve Grand Champion Gelding
Judge A - Grand) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - Grand) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - Res. Grand) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - Res. Grand) Emma Schaefer, New Virginia
Grand & Reserve Grand Champion Mare
Judge A - Grand) Lindsay Black, Saint Charles
Judge B - Grand) Lindsay Black, Saint Charles
Judge A - Res. Grand) Julia Howe, Altoona
Judge B - Res. Grand) Julia Howe, Altoona
Green Western Pleasure
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 2) Trisha Ketelsen, Springville
Judge B - 2) Holly Ketelsen, Springville
Judge A - 3) Holly Ketelsen, Springville
Judge B - 3) Trisha Ketelsen, Springville
Judge A - 4) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 4) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 5) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 5) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 6) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 6) Kailor Lown, North English
Judge A - 7) Kailor Lown, North English
Judge B - 7) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Hunter Under Saddle
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Junior Western Pleasure -- 5 Years & Under
Judge A - 1) Mackenzie Nelson, Manson
Judge B - 1) Mackenzie Nelson, Manson
Judge A - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 3) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 3) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 4) Makaila Moore, De Witt
Judge B - 4) Makaila Moore, De Witt
Level 1 (Novice) Amateur Horsemanship
Judge A - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 1) Jean Davidson, Urbandale
Judge A - 2) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 2) Holly Ketelsen, Springville
Judge B - 2) Holly Ketelsen, Springville
Judge A - 3) Becky Grier, Kalona
Judge B - 3) Becky Grier, Kalona
Judge A - 4) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 4) Joni Spies, Hawkeye
Judge A - 5) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 5) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge A - 6) Joni Spies, Hawkeye
Judge B - 6) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 7) Jean Davidson, Urbandale
Judge B - 7) Robin Sassman, Boone
Judge A - 8) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge B - 8) Bailey Brummel, Peru
Judge A - 9) Robin Sassman, Boone
Judge B - 9) McKenna Von Rentzell, Earlham
Level 1 (Novice) Amateur Showmanship
Judge A - 1) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 1) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 2) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 2) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge A - 3) Jean Davidson, Urbandale
Judge B - 3) Sandy Paris, Runnells
Judge A - 4) Sandy Paris, Runnells
Judge B - 4) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 5) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 5) Jean Davidson, Urbandale
Judge A - 6) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 6) Gary Puls, Jewell
Judge A - 7) Holly Ketelsen, Springville
Judge B - 7) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 8) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 9) Robin Sassman, Boone
Judge B - 9) Holly Ketelsen, Springville
Level 1 (Novice) Amateur Trail
Judge A - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 2) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 2) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge A - 3) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 3) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 4) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 4) Jean Davidson, Urbandale
Judge A - 5) Jean Davidson, Urbandale
Judge B - 5) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge A - 6) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge B - 6) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge A - 7) Robin Sassman, Boone
Judge B - 7) Lori Mennenga, Meservey
Judge A - 8) Lori Mennenga, Meservey
Judge B - 8) Robin Sassman, Boone
Judge A - 9) Makaila Moore, De Witt
Judge B - 9) Becky Grier, Kalona
Judge A - 10) Becky Grier, Kalona
Level 1 (Novice) Amateur Western Pleasure
Judge A - 1) Trisha Ketelsen, Springville
Judge B - 1) Trisha Ketelsen, Springville
Judge A - 2) Mackenzie Nelson, Manson
Judge B - 2) Mackenzie Nelson, Manson
Judge A - 3) KELLY CONOVER, Anthon
Judge B - 3) Lori Van Ahn, Sac City
Judge A - 4) Gary Puls, Jewell
Judge B - 4) Lori Mennenga, Meservey
Judge A - 5) Lori Van Ahn, Sac City
Judge B - 5) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 6) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 6) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 7) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 7) Gary Puls, Jewell
Judge A - 8) McKenna Von Rentzell, Earlham
Judge B - 8) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 9) Michala & Kelly Stull, Greenfield
Judge B - 9) KELLY CONOVER, Anthon
Level 1 (Novice) Youth Horsemanship
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 2) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 2) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 3) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 3) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 4) MARK YOUNG, Earlham
Judge B - 4) MARK YOUNG, Earlham
Judge A - 5) Hailey Jack, Victor
Judge B - 5) Hailey Jack, Victor
Judge A - 6) Kris Walker, Webster City
Judge B - 6) Carley Rutledge, Altoona
Judge A - 7) Carley Rutledge, Altoona
Judge B - 7) Kris Walker, Webster City
Judge A - 8) Kayla Jack, Victor
Judge B - 8) Kara Flickinger, Earlham
Judge A - 9) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 9) Lani Patterson, Norwalk
Level 1 (Novice) Youth Hunt Seat Equitation
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 3) Kathy Brenneman, Riverside
Judge B - 3) Kathy Brenneman, Riverside
Judge A - 4) Reyna Huseman, Winterset
Judge B - 4) Reyna Huseman, Winterset
Level 1 (Novice) Youth Hunter Under Saddle
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 2) Jewel Cline, Brooklyn
Judge B - 2) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 3) Kathy Brenneman, Riverside
Judge B - 3) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 4) Hailey Jack, Victor
Judge B - 4) Kara Flickinger, Earlham
Judge A - 5) Kara Flickinger, Earlham
Judge B - 5) Hailey Jack, Victor
Judge A - 6) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 6) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 7) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 7) Kathy Brenneman, Riverside
Judge A - 8) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 8) Jewel Cline, Brooklyn
Judge A - 9) Reyna Huseman, Winterset
Level 1 (Novice) Youth Showmanship
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 2) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 2) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 3) Lani Patterson, Norwalk
Judge B - 3) Kayla Jack, Victor
Judge A - 4) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 4) Hailey Jack, Victor
Judge A - 5) Kayla Jack, Victor
Judge B - 5) Lani Patterson, Norwalk
Judge A - 6) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 6) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 7) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge B - 7) Jenna and Nova Wheatley, Adair
Judge A - 8) Alaynah Perry, Norwalk
Judge B - 8) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 9) Jenna and Nova Wheatley, Adair
Judge B - 9) Kaity Berry, Brooklyn
Level 1 (Novice) Youth Trail
Judge A - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Carley Rutledge, Altoona
Judge A - 3) Carley Rutledge, Altoona
Judge B - 3) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 4) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 4) Alaynah Perry, Norwalk
Judge A - 5) Jenna and Nova Wheatley, Adair
Judge B - 5) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 6) Alaynah Perry, Norwalk
Judge B - 6) Jenna and Nova Wheatley, Adair
Level 1 (Novice) Youth Western Pleasure
Judge A - 1) MARK YOUNG, Earlham
Judge B - 1) MARK YOUNG, Earlham
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 3) Jenna and Nova Wheatley, Adair
Judge B - 3) Jenna and Nova Wheatley, Adair
Judge B - 4) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 5) Kelsey Nelson, Manson
Judge A - 6) Hailey Jack, Victor
Judge B - 6) Kelsey Nelson, Manson
Judge A - 7) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 7) Lani Patterson, Norwalk
Judge A - 8) Lani Patterson, Norwalk
Judge B - 8) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 9) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 9) Hailey Jack, Victor
Mare -- 2 Year Old
Judge A - 1) Louise Convery, Greenfield
Judge B - 1) Louise Convery, Greenfield
Judge A - 2) Robert A. Friest, Hubbard
Judge B - 2) Robert A. Friest, Hubbard
Mare -- 3 Year Old
Judge A - 1) Lindsay Black, Saint Charles
Judge B - 1) Lindsay Black, Saint Charles
Judge A - 2) Kat Resler, North Liberty
Judge B - 2) Kat Resler, North Liberty
Mare -- Yearling
Judge A - 1) Julia Howe, Altoona
Judge B - 1) Julia Howe, Altoona
Novice Youth Walk-Trot
Judge A - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 2) Kelsey Nelson, Manson
Judge A - 3) Hailey Jack, Victor
Judge B - 3) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 4) Kelsey Nelson, Manson
Judge B - 4) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 5) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 5) Hailey Jack, Victor
Judge A - 6) Hanna McDowell, Keota
Judge B - 6) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 7) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 7) Ruthi Wheatley, Adair
Judge A - 8) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 8) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge A - 9) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge B - 9) Aaron Saylor, Muscatine
Performance Gelding (ROM Required)
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 2) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 2) Tracey Bennett, Perry
Performance Mare (ROM Required)
Judge A - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Ranch Riding
Judge A - 1) Roxanne Burton, Chariton
Judge B - 1) Roxanne Burton, Chariton
Judge A - 2) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge B - 2) Becky Dvorak, Keystone
Judge A - 3) Becky Dvorak, Keystone
Judge B - 3) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge A - 4) Joni Spies, Hawkeye
Judge B - 4) Joni Spies, Hawkeye
Judge A - 5) Mateer Strong, Delta
Judge B - 5) Mateer Strong, Delta
Senior Western Pleasure -- 6 Years & Over
Judge A - 1) MARK YOUNG, Earlham
Judge B - 1) MARK YOUNG, Earlham
Judge A - 2) Gregory Handeland, Story City
Judge B - 2) Gregory Handeland, Story City
Judge A - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 4) Becky Grier, Kalona
Judge B - 4) Becky Grier, Kalona
Judge A - 5) Nancy J. Robertson, Harper
Judge B - 5) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 6) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 6) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 7) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 7) Nancy J. Robertson, Harper
Stallion -- 2 Year Old
Judge A - 1) Christina Wilson, Muscatine
Judge B - 1) Christina Wilson, Muscatine
Trail -- Open
Judge A - 1) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 1) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 2) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 3) Becky Grier, Kalona
Judge B - 3) Becky Grier, Kalona
Judge A - 4) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 4) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 5) Jacqueline Kelling, Humboldt
Judge B - 5) Lacey Reed, Winterset
Judge A - 6) Jean Davidson, Urbandale
Judge B - 6) Jean Davidson, Urbandale
Judge A - 7) Lacey Reed, Winterset
Judge B - 7) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 8) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 8) Jacqueline Kelling, Humboldt
Western Riding -- All Ages
Judge A - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge B - 1) Phyllis Steffen, Cedar Falls
Judge A - 2) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 2) Emma Schaefer, New Virginia
Youth Gelding -- Aged
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 2) Jennifer Gallentine, Conrad
Judge B - 2) Jennifer Gallentine, Conrad
Youth Grand & Reserve Grand Champion Gelding
Judge A - Grand) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - Grand) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - Res. Grand) Tracey Bennett, Perry
Judge B - Res. Grand) Tracey Bennett, Perry
Youth Grand & Reserve Grand Champion Mare
Judge A - Grand) Robert A. Friest, Hubbard
Judge B - Grand) Lindsay Black, Saint Charles
Judge A - Res. Grand) Lindsay Black, Saint Charles
Judge B - Res. Grand) Elivia Papcun, Norwalk
Youth Horsemanship -- 13 & Under
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 3) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 3) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 4) Jennifer Gallentine, Conrad
Judge B - 4) Alaynah Perry, Norwalk
Judge A - 5) Alaynah Perry, Norwalk
Judge B - 5) Jennifer Gallentine, Conrad
Youth Horsemanship -- 14-18
Judge A - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 2) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 2) MARK YOUNG, Earlham
Judge A - 3) MARK YOUNG, Earlham
Judge B - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 4) Mackenzie Nelson, Manson
Judge B - 4) Mackenzie Nelson, Manson
Youth Hunt Seat Equitation
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 3) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 3) Kathy Brenneman, Riverside
Judge A - 4) Kathy Brenneman, Riverside
Youth Hunter Under Saddle
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 2) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 2) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 3) Kathy Brenneman, Riverside
Judge B - 3) Jewel Cline, Brooklyn
Judge A - 4) Kara Flickinger, Earlham
Judge B - 4) Kara Flickinger, Earlham
Judge A - 5) Jewel Cline, Brooklyn
Judge B - 5) Kathy Brenneman, Riverside
Youth Lead Line -- Child Rider
Judge A - 1) Lacey Reed, Winterset
Judge A - 2) Christina Wilson, Muscatine
Judge A - 3) Becky Grier, Kalona
Judge A - 4) Roxanne Burton, Chariton
Judge A - 5) Tami Padgett, Carlisle
Judge A - 6) Kaity Berry, Brooklyn
Judge A - 7) Kelsey Nelson, Manson
Youth Mare -- 2 Year Old
Judge A - 1) Robert A. Friest, Hubbard
Judge B - 1) Robert A. Friest, Hubbard
Youth Mare -- 3 Year Old
Judge A - 1) Lindsay Black, Saint Charles
Judge B - 1) Lindsay Black, Saint Charles
Youth Mare -- Aged
Judge A - 1) Lani Patterson, Norwalk
Judge B - 1) Lani Patterson, Norwalk
Judge A - 2) Lacey Reed, Winterset
Judge B - 2) Kailor Lown, North English
Judge A - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 4) Kailor Lown, North English
Judge B - 4) Lacey Reed, Winterset
Judge A - 5) Abigail Cronquist, Williamsburg
Judge B - 5) Abigail Cronquist, Williamsburg
Youth Performance Gelding (ROM Required)
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Youth Performance Mare (ROM Required)
Judge A - 1) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge A - 2) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 2) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 3) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 3) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge B - 4) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 5) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 5) Kara Flickinger, Earlham
Judge A - 6) Kara Flickinger, Earlham
Judge B - 6) Kamryn Nourse, Dexter
Youth Ranch Riding
Judge A - 1) Kris Walker, Webster City
Judge B - 1) Kris Walker, Webster City
Judge A - 2) Becky Dvorak, Keystone
Judge B - 2) Becky Dvorak, Keystone
Judge A - 3) Mallory Wheatley, Adair
Judge B - 3) Mallory Wheatley, Adair
Judge A - 4) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge B - 4) Abby Keegan, Mount Vernon
Youth Showmanship -- 13 & Under
Judge A - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge B - 1) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 3) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 3) Alaynah Perry, Norwalk
Judge A - 4) Alaynah Perry, Norwalk
Judge B - 4) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 5) Ruthi Wheatley, Adair
Judge B - 5) Kathy Brenneman, Riverside
Judge A - 6) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge B - 6) Hailey Jack, Victor
Judge A - 7) Hailey Jack, Victor
Judge B - 7) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge A - 8) Kathy Brenneman, Riverside
Judge B - 8) Ruthi Wheatley, Adair
Judge B - 9) Kathy Brenneman, Riverside
Youth Showmanship -- 14-18
Judge A - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 2) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 2) Laney Patterson, Norwalk
Judge A - 3) Laney Patterson, Norwalk
Judge B - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 4) MARK YOUNG, Earlham
Judge B - 4) MARK YOUNG, Earlham
Judge A - 5) Kayla Jack, Victor
Judge B - 5) Kayla Jack, Victor
Youth Trail
Judge A - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge B - 1) Laurie Rutledge, Altoona
Judge A - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 2) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 4) Alaynah Perry, Norwalk
Judge B - 4) Alaynah Perry, Norwalk
Youth Walk-Trot -- 10-18
Judge A - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 1) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 2) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 2) Shelby McCreedy, Atlantic
Judge A - 3) Ruthi Wheatley, Adair
Judge B - 3) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 4) Shelby McCreedy, Atlantic
Judge B - 4) Hailey Jack, Victor
Judge A - 5) Hailey Jack, Victor
Judge B - 5) Kara Flickinger, Earlham
Judge A - 6) Kara Flickinger, Earlham
Judge B - 6) Kailor Lown, North English
Judge A - 7) Toni Van Werden, Winterset
Judge B - 7) Tracey Bennett, Perry
Judge A - 8) Kailor Lown, North English
Judge B - 8) Ursula Leksell, Webster City
Judge A - 9) Ursula Leksell, Webster City
Judge B - 9) Toni Van Werden, Winterset
Youth Walk-Trot -- 9 & Under
Judge A - 1) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge B - 1) Brockelyn Anderson, Lohrville
Judge A - 2) Sarlynn Heston, Indianola
Judge B - 2) Kailor Lown, North English
Judge A - 3) Kailor Lown, North English
Judge B - 3) Sarlynn Heston, Indianola
Judge A - 4) Roxanne Burton, Chariton
Judge B - 4) Roxanne Burton, Chariton
Youth Western Pleasure -- 13 & Under
Judge A - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge B - 1) Elivia Papcun, Norwalk
Judge A - 2) Kamryn Nourse, Dexter
Judge B - 2) Kamryn Nourse, Dexter
Judge A - 3) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge B - 3) Aaron Saylor, Muscatine
Judge A - 4) Aaron Saylor, Muscatine
Judge B - 4) Abby Keegan, Mount Vernon
Judge A - 5) Kara Flickinger, Earlham
Judge B - 5) Kara Flickinger, Earlham
Youth Western Pleasure -- 14-18
Judge A - 1) Emma Schaefer, New Virginia
Judge B - 1) Carson Shinn, Knoville
Judge A - 2) Gregory Handeland, Story City
Judge B - 2) Gregory Handeland, Story City
Judge A - 3) Carson Shinn, Knoville
Judge B - 3) Emma Schaefer, New Virginia
Judge A - 4) Kayla Jack, Victor
Judge B - 4) Kayla Jack, Victor
Judge A - 5) Lani Patterson, Norwalk
Judge B - 5) Kelsey Nelson, Manson
Judge A - 6) Kelsey Nelson, Manson
Judge B - 6) Lani Patterson, Norwalk
###
Frequently ranked as one of the top events in the country, the Iowa State Fair is the single largest event in the state of Iowa and one of the oldest and largest agricultural and industrial expositions in the country. Annually attracting more than a million people from all over the world, the Iowa State Fair located at East 30th and East University, just 10 minutes from downtown Des Moines is Iowa's greatest celebration with a salute to the best in agriculture, industry, entertainment and achievement. "Nothing Compares" to State Fair Moments, August 9-19, 2018. For more information, visit www.iowastatefair.org.